5 tipov pre správny výber zdroja tepla
Pri výbere zdroja tepla pre budovu je dôležité myslieť na 5 základných faktorov, ktoré majú vplyv na vybudovanie, náklady a spokojnosť užívania budovy.
+ Základné porovnanie zdrojov tepla pre rodinný dom s energetickou potrebou 75 GJ na 1 rok
Rekuperácia v malom dome alebo byte?
Pri stavbe domu alebo prerábke bytu je dôležité myslieť aj na vetranie týchto priestorov. Novostavby sú už vzduchotesne uzavreté a nedochádza k samovoľnej výmene vzduchu. Vetrať môžme pravidelným otváraním okien alebo automaticky rekuperáciou a šetriť až 50 % nákladov na vykurovanie.
Veľkosť tejto novej vetracej jednotky /680 × 560 × 280 mm/ bola navrhnutá s ohľadom na možnosť vstavania do kuchynských liniek alebo iného malého priestoru.
Ako pracuje tepelné čerpadlo? Princíp práce tepelného čerpadla.
Energia sa v tepelnom čerpadle nespotrebováva na vytváranie tepla, ale na zabezpečovanie prenosu tepla z exteriéru do interiéru a na udržanie cirkulácie v jednotlivých okruhoch.
Pre jednoduchú predstavu si rozdelíme tepelné čerpadlo na tri časti:
- vonkajší okruh /exteriér/
- vnútorný okruh tepelného čerpadla
- a vykurovací okruh /interiér/
Vo všetkých troch okruhoch prebieha cirkulácia média /nemrznúca zmes, chladivo, voda/.
Tepelné čerpadlá – základné rozdelenie
tepelné čerpadlá vzduch – voda / tepelné čerpadlá voda – voda / tepelné čerpadlá zem – voda
Tepelné čerpadlá vzduch – voda využívajú tepelnú energiu obsiahnutú v okolitom vzduchu. Toto úsporné zariadenie je vhodné do stavieb, ktoré nemajú k dispozícii pozemok pre tepelné čerpadlo s plošným kolektorom.
Tepelné čerpadlá voda – voda. Podzemná voda je najvýdatnejším zdrojom tepla. Vďaka konštantnej teplote 7-12 °C počas celého roka je možné dosiahnuť vysoké hodnoty odberu tepla. Riešenie je obzvlášť vhodné pre väčšie budovy v oblastiach s dostatkom spodnej vody.
Tepelné čerpadlá zem – voda. Tepelné čerpadlo s plošným kolektorom využíva ako zdroj tepla vrstvu zeme v hĺbke cca 1 až 1,2 m pod povrchom, kde je teplota pomerne stabilná po celý rok.